Kalıcı Eserler

Kalıcı Eserler

Dünyanın dört bir yanında ibadet imkanına ve eğitime muhtaç kimselerin yaygın, ulaşılabilir, kalıcı ve sürdürülebilir eğitime kavuşmaları için sizlerin desteğiyle cami, mescit ve medreseler inşa ediyoruz. 33 ülkede 61 medrese, cami ve mescit inşa etmekle birlikte son üç yılda Afrika ve Asya bölgesinde 49 kalıcı eserin inşasını hayırseverlerimizin desteğiyle tamamladık. Suriye’nin İdlib kırsalında 620 adet briket ev yaparak savaş mağduru kardeşlerimize sıcak bir yuva sağladık. 2018 yılında 21, 2019 yılında 13, 2020 yılında ise 15 medrese, mescit, cami ve külliye inşa edip Müslüman kardeşlerimizin ibadet ve eğitim hayatına dokunarak, hem ücretsiz eğitim imkanı sunduk hem de Müslümanlar arasındaki kardeşliği pekiştirmek için çalıştık. Sizlerin desteğiyle, güvenle ve gayretle zorlu coğrafyalarda kalıcı eserler yapmaya devam ediyoruz. Siz de bağışta bulunarak sadaka-i cariye anlayışıyla geleceğe eser bırakmak ister misiniz? 

 

Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) göstermiş olduğu usulde eğitimi sürdürerek hoca yetiştiren yegâne kurumlar ise medreseler. Eğitime muhtaç kimselerin düzgün eğitim alabilecekleri bir Medrese bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarını değiştirebilir. Bu sebeple çalışma yaptığımız ülkelerde Ehl-i Sünnet medreselerini ihya etmek ve yeni medreseler açmak için çalışmalar yapıyoruz.

 

İslami eğitimin ekonomik, sosyal ve siyasi problemler yüzünden geri plana atıldığı coğrafyalarda, misyonerler, sapık görüşlü mezhepler ve terör sempatizanı uç gruplar bu açıktan yararlanarak Müslüman toplumların içine sızmaya çalışıyor. Bu faaliyetler sebebi ile son 10 senede, yüzyıllardır düzgün bir İslam anlayışı ile birlik ve huzur içinde yaşayan Müslümanlar arasında terör, şiddet ve mezhep kavgaları had safhaya çıkmış durumda. 

 

Günümüzde 187 milyon Müslüman çocuk kendi dinini öğrenme imkanına sahip değil. Bu rakam Dünya’da ki her iki Müslüman çocuktan birinin İslami eğitimden yoksun olduğu manasına geliyor. Çoğu kırsalda ve çok zor şartlarda altından yaşayan bu çocuklar, sapkın görüşler ve misyonerlik faaliyetlerinin hedefi durumunda. Cehalet ve fakirliğin pençesinde ki Müslümanlar kolayca kandırılarak İslam’dan uzaklaştırılıyor, savaş, bölücülük ve teröre alet ediliyor.

 

Tüm bu problemlerin çözümü İslam’ın doğru öğrenilmesi yolundan geçiyor. İslami en iyi şekilde bilen ve öğretecek olan kişiler, elbette ki bu işin eğitimini almış olan hocalar, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) göstermiş olduğu usulde eğitimi sürdürerek hoca yetiştiren yegâne kurumlar ise medreseler. Eğitime muhtaç kimselerin düzgün eğitim alabilecekleri bir Medrese bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarını değiştirebilir. Bu sebeple çalışma yaptığımız ülkelerde Ehl-i Sünnet medreselerini ihya etmek ve yeni medreseler açmak için çalışmalar yapıyoruz.